Jakie witaminy dla nastolatków?
Nastolatek to już nie dziecko, ale wciąż nie jest to też dorosły człowiek. Coraz bardziej samodzielny, poszukujący własnej drogi, demonstrujący własne "ja". Do tego wkraczanie w nowy etap rozwoju - dojrzewanie. To niełatwy czas w życiu młodego człowieka. Burza hormonalna oddziałuje nie tylko na ciało, ale i psychikę nastolatka. Większe wymagania w szkole i stres, z którym młody organizm musi się mierzyć na co dzień wymagają sporej dawki energii. Zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz nie zawsze adekwatna do potrzeb dieta (młody człowiek najchętniej sam decyduje o tym, co trafia do jego żołądka) może być przyczyną niedoborów ważnych dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania nastoletniego organizmu substancji. Oczywiście najlepszą drogą do zapewnienia dorastającemu dziecku niezbędnych składników odżywczych, w tym tak istotnych dla właściwego funkcjonowania każdego ludzkiego organizmu witamin i minerałów jest zdrowa, zbilansowana dieta. Chociaż opiekunom nastolatka niełatwo wypracować kompromis między tym, czym by się on sam żywił, a potrzebami organizmu, warto się postarać. Przede wszystkim zadbać o kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Zdrowy tryb życia to podstawa i powinien dotyczyć każdego członka rodziny. Z pewnością dobre wzorce zaprocentują w przyszłości.
Pamiętajmy, że witaminy, mikro- i makroelementy musimy do organizmu dostarczać systematycznie wraz z pożywieniem (organizm sam ich nie syntetyzuje). Należy zadbać o różnorodność posiłków, by nie pominąć żadnych z istotnych dla rozwoju i zdrowia składników. W diecie młodego człowieka nie może zabraknąć ani witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), ani tych rozpuszczalnych w wodzie (witaminy z grupy B i witaminy C) oraz minerałów (w szczególności wapnia, żelaza, magnezu) i kwasów omega z uwzględnieniem zapotrzebowania w zależności od płci.
Witaminy i minerały dla młodzieży - jakie?
Wszystkie, w odpowiednich ilościach. Szczególnie ważne witaminy dla nastolatków to:
- witamina A uczestniczy w procesie widzenia, jest niezbędna dla właściwego wzrostu i rozwoju kości i zdrowia skóry;
- witamina D warunkuje prawidłowy wzrost i mineralizację kości i zębów;
- witamina E chroni komórki przed uszkodzeniem, wpływa na metabolizm mięśni i pracę układu krążenia;
- witamina K warunkuje procesy krzepnięcie krwi i bierze udział w metabolizmie układu kostnego;
- witamina C ułatwia przyswajanie żelaza, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, wspiera odporność;
- witaminy z grupy B wspomagają pracę mózgu i układu nerwowego, poprawiają pamięć i koncentrację, redukują zmęczenie, B12 jest niezbędna w procesie krwiotwórczym.
Dzienne zapotrzebowanie nastolatków na witaminy
Chłopcy:
- A - 900 mcg
- C -75mg
- D -10 mcg
- E - 15 mg
Dziewczynki:
- A - 700 mcg
- C - 65 mg
- D - 10mcg
- E - 15 mg
Wśród całej gamy mikro- i makroelementów najistotniejsze dla nastoletniego organizmu są wapń, żelazo, magnez i kwasy omega 3.
- Wapń jest materiałem budulcowym kości i zębów.
- Magnez odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
- Żelazo jako składnik hemoglobiny zapobiega niedokrwistości.
- Kwasy omega są niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu i centralnego układu nerwowego.
Najlepsze witaminy dla nastolatków
To te, dostarczane do organizmu w naturalnej formie czyli wraz z pożywieniem. Zbilansowana dieta w oparciu o zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia powinna zaspokoić potrzeby młodego organizmu na składniki odżywcze. Jeżeli jednak istnieją jakiekolwiek przesłanki, że nastolatek może borykać się z niedoborem witamin i minerałów należy skonsultować się ze specjalistą, który na podstawie analizy diety i wyników badań laboratoryjnych wskaże najlepszą drogę do uzupełnienia niedoborów.
Właściwie dobrana i stosowana suplementacja może okazać się najlepszym sposobem na zapewnienie nastolatkowi odpowiedniej dla prawidłowego rozwoju i zdrowia dawki witamin i minerałów.