Aminokwasy - suplementy diety
( ilość produktów: 151 )Duża ilość obowiązków i szybkie tempo życia mobilizują nas do poszukiwania takich rozwiązań żywieniowych, które zapewnią wysoką wydolność organizmu i rewelacyjne samopoczucie. Nawet niewielkie zmiany nawyków żywieniowych mogą już korzystnie oddziaływać na nasz organizm. Warto zwrócić uwagę na aminokwasy - składniki białek, które w wielu obszarach wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.
Now Foods L-Arginina Double Strength 1000 mg 180 tabletek
- Rodzaj:
- Opakowanie:
- Data ważności:
Swanson AjiPure L-Arginia i L-Citrulina 60 kapsułek
- Rodzaj:
- Data ważności:
Now Foods N-Acetylo Cysteina (NAC) 600 mg 100 veg kapsułek
- Opakowanie:
- Rodzaj:
- Data ważności:
Aliness PABA (Kwas p-aminobenzoesowy) 500 mg 100 tabletek vege
- Rodzaj:
- Data ważności:
Korzystne aminokwasy w naszej codziennej diecie
Na sprawne funkcjonowanie organizmu i dobrą kondycję składa się wiele procesów fizjologicznych. Duży udział w regulowaniu tych procesów mają poszczególne aminokwasy. W organizmie można wyróżnić 18 rodzajów aminokwasów, każdy z nich pełni określoną funkcję. Ich odpowiedni poziom jest szczególnie ważny dla sportowców, wegetarian a także dla osób prowadzących aktywny tryb życia i dbających o dobrą formę. Dla przykładu - do aminokwasów tworzących białka należą: leucyna, izoleucyna, arginina, glutamina i tyrozyna. Wpływają one na budowanie tkanki mięśniowej oraz zapobiegają zmęczeniu. Bardzo ważną grupę aminokwasów stanowią też hydroksylizyna i hydroksyprolina, które wykorzystywane są do budowy kolagenu. Z kolei kolagen bezpośrednio związany jest ze stanem ścięgien, więzadeł i chrząstek stawowych.
Odpowiednia ilość aminokwasów w diecie
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że kondycja ścięgien i chrząstek stawowych z wiekiem ulega osłabieniu, dlatego warto zadbać o odpowiednie ilości aminokwasów w diecie. Dobrym źródłem korzystnej dla procesów metabolicznych kreatyny są produkty mięsne. Z kolei w mleku i pszenicy obecna jest glutamina, w kukurydzy - leucyna i izoleucyna. Niektóre aminokwasy wspierają funkcjonowanie układu nerwowego - np. tyrozyna ma kluczowe znaczenie w pracy neurotransmiterów, które przekazują wszystkie informacje w obrębie układu nerwowego. Niedobór aminokwasów wpływa na osłabienie metabolizmu, obniżenie odporności i osłabienie innych funkcji życiowych, np. wspomniane wcześniej procesy związane z działaniem układu nerwowego i gospodarką hormonalną.