Miedź
( ilość produktów: 6 )Chociaż powszechnie wiadomo, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzeba nie tylko witamin, ale także makro- i mikroelementów, to o znaczeniu tych drugich zwykle mamy znikomą wiedzę. Chociażby miedź. W organizmie znajduje się jej mniej niż 0,01%, a dzienne zapotrzebowanie nie przekracza 10 mg, ale jest składnikiem mineralnym niezbędnym dla organizmu, prezentującym szeroki wachlarz właściwości prozdrowotnych.

Aliness Selen Selenian (IV) Sodu 100 mcg 100 tabletek vege
- Rodzaj:
- Data ważności:
- Ilość dawek w opakowaniu:

Aliness Selen Select L-selenometionina 200 mcg 100 tabletek
- Rodzaj:
- Data ważności:
- Ilość dawek w opakowaniu:

Aliness Miedź Trio 2,5 mg 100 tabletek vege
- Rodzaj:
- Data ważności:
- Ilość dawek w opakowaniu:

Aliness Miedź Chelatowana 2,5 mg 100 tabletek vege
- Rodzaj:
- Data ważności:
- Ilość dawek w opakowaniu:

Swanson Chelat Miedź 2 mg 300 tabletek
- Rodzaj:
- Data ważności:
- Ilość dawek w opakowaniu:

Swanson Albion Chelat Miedź 2 mg 60 kapsułek
- Rodzaj:
- Data ważności:
- Ilość dawek w opakowaniu:
Jaką rolę odgrywa miedź w organizmie?
Miedź należy do pierwiastków, których organizm nie jest w stanie wyprodukować sam i musi być ona dostarczana wraz z pożywieniem. Mimo, że jest składnikiem mineralnym, którego niewiele organizm potrzebuje, to odgrywa kluczową rolę w wielu procesach fizjologicznych zachodzących w ciele człowieka.
Wbudowana w centra aktywne wielu enzymów - miedź (łac. - Cuprum) ? jest kofaktorem mającym istotne znaczenie dla powstawania energii na poziomie komórkowym i regulacji metabolizmu tłuszczów i węglowodanów. Wraz z żelazem bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Pomaga utrzymać w dobrej formie układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i immunologiczny oraz zdrowe kości. Odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu kolagenu i elastyny oraz tworzenie melaniny. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Jest istotna w procesie spermatogenezy.
Źródła miedzi w żywności
Dobrym źródłem miedzi są owoce morza, wołowina, wątroba, orzechy, kakao, soczewica, suszone owoce, granaty, pomidory, fasola.
Jakie objawy daje niedobór miedzi?
- spadek koncentracji
- obniżenie nastroju
- zaburzenia odporności
- osłabienie kośćca
- niedokrwistość
- zaburzenia pracy układu nerwowego
- nieprawidłowości w pracy serca i układu krążenia
Kiedy potrzebna jest suplementacja miedzi?
O włączeniu suplementacji powinien zadecydować lekarz po analizie wyniku badania poziomu miedzi w surowicy krwi. Zarówno niedobór jak i nadmiar miedzi jest szkodliwy dla organizmu. Dobre suplementy miedzi to takie od sprawdzonych producentów i nabyte u wiarygodnych sprzedawców. Kupuj w NaturaWit.