Szafran (Saffron)
( ilość produktów: 3 )Szafran to bylina z rodziny kosaćcowatych znana jako najdroższa i najstarsza roślina przyprawowa (aby uzyskać 1 kg surowca - zbiór ręczny, potrzebne jest 150 tysięcy kwiatów szafranu).
Naturalnie występuje na terenach południowo-zachodniej Azji. Pierwsze jej uprawy pojawiły się już w starożytnej Grecji, a obecnie szafran hodowany jest w szerokim pasie Eurazji od Morza Śródziemnego po Chiny. Obok zastosowania kulinarnego, roślina od wieków wykorzystywana była w tradycyjnej medycynie wschodniej jako środek o działaniu prozdrowotnym, pielęgnacyjnym oraz jako naturalny barwnik.
Przy jakich dolegliwościach pomocny może być ekstrakt z szafranu?
W starożytności szafran stosowano m.in. przy rozstroju żołądka, czarnej ospie, zarazie morowej i jako afrodyzjak, w średniowieczu - przy infekcjach dróg oddechowych. Współcześnie prowadzone badania potwierdzają potencjał leczniczy szafranu. Zainteresowanie naukowców budzą zawarte w roślinie substancje aktywne tj. krocyny, krocetyna i safranal, które wykazują działanie wspierające układ nerwowy w tym działanie przeciwdepresyjne. Na co dobry jest szafran? Przede wszystkim szafran pomaga zmniejszyć napięcie nerwowe i odczuwanie lęku, wspomaga pamięć i poprawę nastroju. Inne zastosowanie szafranu to wsparcie walki z otyłością i napięciem przedmiesiączkowym (PMS). Krokus uprawny (szafran) to także źródło olejków eterycznych, śluzów i pektyn, witamin z grupy B. Coraz częściej mówi się o pozytywnym wpływie stosowania preparatów szafranu w profilaktyce przeciwnowotworowej i przeciwmiażdżycowej.
Czy szafran jest dostępny w postaci suplementów diety?
Jako środek o prozdrowotnych właściwościach szafran (handlowa nazwa Saffron) jest wykorzystywany do produkcji suplementów diety. Szafran suplementy znajdziesz w ofercie sklepu NaturaWit specjalizującym się w sprzedaży wysokiej jakości preparatów naturalnego pochodzenia. Nasza propozycja to szafran kapsułki Swanson i Now Foods.
Pamiętaj! Suplementację powinien zlecać specjalista. Nie należy stosować szafranu suplementu w przypadku przyjmowania syntetycznych leków antydepresyjnych.
Nie można przekraczać zalecanej dawki - już 1 g szafranu wykazuje działanie niekorzystne dla organizmu (bóle brzucha, nudności), a 5g - toksyczne.