Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł

Kiedy brać witaminy rano czy wieczorem?

2022-01-27
Kiedy brać witaminy rano czy wieczorem?

Kiedy konieczna jest suplementacja witamin?

Ciało człowieka to skomplikowany mechanizm, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje składników odżywczych, minerałów i witamin. To one odpowiadają za przebieg wszystkich procesów zachodzących w organizmie, warunkują poprawna pracę poszczególnych organów i całych układów. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędnych jest około 50 składników. Trzynaście z nich stanowią witaminy. Witaminy to organiczne związki chemiczne o charakterze egzogennym tzn., że ludzki organizm nie potrafi ich syntezować sam, albo syntezuje w niewystarczających ilościach. Musimy więc o ich podaż zadbać sami, co wcale nie oznacza, że od razu powinniśmy sięgać po suplementy, bo wydaje się nam, że w ten sposób dostarczymy je organizmowi w wystarczającej ilości. Najlepszym źródłem i najlepiej przyswajalne są witaminy naturalne, pochodzące i dostarczane wraz z pożywieniem. Zdrowa, zbilansowana dieta zaspakaja zapotrzebowanie organizmu na witaminy. Zdarza się jednak, że mimo iż dbamy o własne zdrowie, w naszym codziennym menu nie brakuje produktów będących dobrym źródłem witamin, mamy ich niedobór. Jeżeli problemem nie jest zaburzenie ich wchłaniania, to przeszkoda może okazać się prozaiczny, po prostu w posiłkach brakuje pokarmów, które poprawiają przyswajanie witamin lub łączymy produkty, w których witaminy osłabiają wzajemnie swoje działanie. Dotyczy to także suplementacji witamin, a wspomaganie preparatami witaminowymi bywa koniecznością przy niedoborach. Nie zaleca się jednak stosowania suplementów na własną rękę, bo zarówno niedobór jak i nadmiar witamin jest szkodliwy dla organizmu. Należy w pierwszej kolejności zbadać poziom witamin we surowicy krwi, a następnie wyniki badań omówić ze specjalistą, który w razie potrzeby zaleci suplementację. I tu możemy mieć dylemat, kiedy przyjmować witaminy, rano czy wieczorem, by zoptymalizować ich działanie.

Od czego zależy pora przyjmowania witamin? Na noc czy rano?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo jedne witaminy lepiej przyjmować rano, innych należy wtedy unikać, jedne należy spożywać w obecności tłuszczów, inne możemy brać nawet na czczo. Wszystko zależy od specyfiki danej witaminy. Ze względu na rozpuszczalność witaminy dzielą się na te rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy ADEK) i na te rozpuszczalne w wodzie (witaminy z grupy B i witamina C). Te pierwsze do dobrego przyswojenia potrzebują obecności tłuszczów, czyli powinniśmy spożywać je z posiłkiem tłuszczowym (wystarczy np. kanapka z masłem, kilka orzechów, awokado). Witaminy rozpuszczalne w wodzie można przyjmować nawet na czczo, bo rozpuszczają się od razu po trafieniu do układu pokarmowego. Okazuje się, że dla niektórych witamin istotna jest pora dnia ich przyjmowania.

Kiedy brać witaminy rano czy wieczorem?

Witaminy rano czy wieczorem?

Witaminy D nie należy przyjmować wieczorem, bo może zaburzać produkcję melatoniny, hormonu odpowiadającego za sen. Zaleca się jej zażywanie przed południem, najlepiej rano wraz z posiłkiem.

Podobnie rzecz się ma z witaminami z grupy B, które wieczorem mogą podziałać pobudzająco na układ nerwowy. Witaminy z grupy B należy więc zażywać podobnie jak witaminę D - przed południem (zapewnią wówczas energię na cały dzień), ale nie muszą być zażywane podczas posiłku. Wyjątki to witaminy B9 i B12, które bez posiłku mogą powodować mdłości.

A kiedy witamina C rano czy wieczorem? Pora dnia nie ma znaczenia dla optymalnego wchłaniania. Uważa się, że witaminę C powinno stosować się w dawkach podzielonych, czyli jedna porcja rano i jedna wieczorem. Dobrze jest zadbać o obecność produktów zawierających żelazo, ponieważ witamina C poprawia jego przyswajanie.

Witamina D i K “lubi” się z wapnem, ale K z A tłumią swoje działanie.

Co w podaży witamin jest najważniejsze? Systematyczność! Starajmy się brać witaminy regularnie, o jednakowej porze, by mogły zadziałać skutecznie. Zawsze w razie wątpliwości należy poradzić się specjalisty i nigdy nie wolno zapominać o przeczytaniu ulotki informacyjnej dołączonej do produktu nim rozpocznie się suplementację.

Kiedy brać witaminy?

Suplementacja tylko, gdy zleci ją lekarz. Zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta i aktywność ruchowa to najlepsza recepta na zdrowie.

Polecane

pixelpixel