Jakie suplementy na włosy wybrać?
Zacznijmy może od tego, skąd biorą się problemy z włosami?
Piękne, gęste, miękkie i lśniące włosy to atrybut, który niestety nie jest dany wszystkim. Kondycja naszej fryzury nie zależy jednak tylko od kaprysu matki natury, czyli predyspozycji genetycznych. Na wygląd i stan włosów wpływa wiele czynników - chociażby uboga w składniki odżywcze dieta, używki, stres, nieodpowiedni sposób pielęgnacji, czynniki atmosferyczne takie jak promieniowanie UV, temperatura, wilgotność, zanieczyszczenia i choroby ogólnoustrojowe. Problemy z włosami dotykają mnóstwa osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zainteresowanie kosmetykami i suplementami, które mają zaradzić kłopotom z włosami jest ogromne, co widać chociażby po ilości zapytań na różnych forach internetowych. Jednak nim sięgniemy po polecane specyfiki, warto wcześniej skontrolować stan zdrowia i upewnić się, czy problemy z włosami nie wynikają z innych chorób. Dobrze jest wybrać się do trychologa, który pomoże w ustaleniu przyczyn złej kondycji włosów i pomoże dobrać odpowiednią kurację. Nie da się ukryć, że na problemy z włosami sami sobie zapracowujemy i czasem wystarczy zmiana złych nawyków, by fryzura odzyskała zdrowy wygląd.
Jak poprawić kondycję włosów?
Należy pamiętać, że każdy rodzaj włosów i problemy z nimi wymagają indywidualnego podejścia. Należy o nie zadbać kompleksowo! Czyli wspomóc je od zewnątrz (tu przydadzą się odpowiednio dobrane do potrzeb włosów kosmetyki i odżywcze preparaty do stosowania zewnętrznego, bogate w witaminy i minerały) oraz od wewnątrz, czyli dostarczyć z pożywieniem składników, które odpowiadają za zdrowie całego organizmu (również stanu skóry, włosów i paznokci). Bywa, że musimy wspomóc organizm suplementacją, bo nie zawsze jesteśmy w stanie zadbać o bogatą w potrzebne składniki żywność.
Jakie suplementy diety na włosy wybierać? Co powinno znaleźć się w ich składzie?
Suplementy na włosy to najczęściej preparaty wieloskładnikowe oparte na wyciągach roślinnych (ze skrzypu polnego, pokrzywy) i wzbogacone odpowiednimi witaminami i składnikami mineralnymi. Dobre suplementy na włosy w swoim składzie powinny zawierać krzem, cynk, żelazo, miedź, selen, witaminy A, C, B, E.- Krzem jest jednym ze składników budulcowych włosa. Pomaga wzmocnić cebulki, zapobiega łamliwości i kruchości oraz hamuje nadmierne wypadanie włosów. Odpowiada za elastyczność, siłę, żywotność i blask włosów.
- Selen chroni błony komórkowe przed działaniem wolnych rodników.
- Cynk odpowiada za metabolizm aminokwasów współtworzących struktury włosów.
- Żelazo odpowiada za transport tlenu w naczyniach krwionośnych, poprawia mikrokrążenie skóry głowy i wzmacnia zdolność włosów do regeneracji.
- Miedź jest niezbędna w procesie produkcji melaniny, czyli odpowiada za kolor włosów.
- Biotyna (B7) posiada zdolność transportowania siarki do macierzy włosa. Wzmacnia włosy, pomaga w walce z łupieżem i łojotokiem.
- Witaminy B1, B2, B6 biorą udział procesach metabolicznych zachodzących w obrębie skóry głowy i syntezie aminokwasów budulcowych, pobudzają wzrost włosów.
- Witamina B5 (kwas pantotenowy) pobudza komórki do wytwarzania keratyny. Odpowiada za sprężystość włosów, odpowiednią adsorpcję wody i nawilżenie.
- Witamina B12 i B9 stymulują wzrostu i podział komórek, przyspieszają regenerację włosów.
- Witamina A aktywizuje mieszki włosowe do wzrostu, odpowiada za odpowiednie nawilżenie włosów i kondycję skóry głowy.
- Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu i prawidłowym funkcjonowaniu cebulek włosa.
- Witamina E stymuluje podział komórkowy w obrębie macierzy włosa i przyspiesza jego wzrost.
- Również takie składniki jak L-cysteina, czy L-lizyna są niezastąpione w syntezie kreatyny i procesach naprawczych komórek włosów.
Suplementy na wzmocnienie włosów, poprawiające ich kondycję i zapobiegające nadmiernemu wypadaniu należy zawsze wybierać od sprawdzonych producentów i kupować u zweryfikowanych sprzedawców, bo tylko wówczas mamy pewność, że ich skład odpowiada opisowi, a my otrzymamy produkt, jakiego potrzebujemy.