Czy można brać kilka witamin na raz?
Czy organizm człowieka potrzebuje witamin? Czym one są? Skąd je brać?
Witaminy to ta grupa niskocząsteczkowych organicznych związków chemicznych, których obecność w ludzkim organizmie jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu wielu procesów metabolicznych. Niestety organizm człowieka nie posiada zdolności syntetyzowania witamin lub nie syntetyzuje ich wystarczająco. Skąd je zatem czerpiemy? Mówimy, że witaminy są związkami egzogennymi, czyli musimy dostarczać je do organizmu z zewnątrz, a ich źródło znajduje się w różnych, spożywanych przez nas codziennie produktach.
Zdrowy tryb życia - zbilansowana dieta oparta na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, regularna aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz odpowiednia ilość snu i odpoczynku są gwarancją tego, że do naszego organizm trafi potrzebna dawka witamin.
Dlaczego tak się dzieje, że mimo zbilansowanej, zdrowej diety mamy niedobór witamin?
Oczywiście poziom i zapotrzebowanie organizmu na witaminy zależy od wielu innych czynników takich jak np. wiek, choroby, okres ciąży, rekonwalescencji, karmienia piersią. A bywa tak, że mimo zdrowej diety i tak witamin może nam brakować. Dzieje się tak, gdy nie mamy świadomości, że niektórych produktów nie powinno się ze sobą łączyć, ponieważ wzajemnie mogą ograniczać swoje działanie, a inne lepiej się wchłaniają w "odpowiednim" towarzystwie. Zależność ta dotyczy także suplementacji witamin o ile zachodzi konieczność dodatkowej ich podaży w takiej postaci. A konieczność jest wówczas, gdy stwierdzi to specjalista. Nie każdy niepokojący sygnał ze strony organizmu świadczy o niedoborze witamin, tym bardziej wszystkich. To lekarz na podstawie objawów i wyników badań jest w stanie ustalić, czy i co należy suplementować. Łykanie witamin garściami może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Wróćmy jednak do pytania głównego "czy można brać kilka witamin na raz"? Można, o ile lekarz tak zaleci, ale prawidłowe łączenie witamin i właściwe ich przyjmowanie będzie miało tu znaczenie kluczowe dla optymalnego wchłaniania. Pamiętajmy: witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, K, E) lepiej się wchłaniają w obecności tłuszczów, czyli w trakcie lub bezpośrednio po posiłku, w którym tłuszcze są obecne. Witaminy rozpuszczalne w wodzie (C i witaminy z grupy B) przyjmujemy między posiłkami.
Jak łączyć witaminy?
- witamina A – z witaminami D i E,
- witamina E – z A i K
- witamina D – z A i E
- witamina C – z witaminami z grupy B, witaminami A i C
- witamina B1 – z B2 i B3
- witamina B2 – z B1 i B3
- witamina B3 – z B1, B2, B5
- witamina B5 – z B6, B12, B9
- witamina B6 – z B1, B2, B5, H
- witamina B12 – z B1, B6, B9, H
Co jeszcze warto wiedzieć na temat przyjmowania witamin?
Wchłanianie witamin utrudnia alkohol, nikotyna, herbata, kawa, obecność szczawianów, stosowanie leków nasennych, antybiotyków.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości jak łączyć witaminy, należy zwrócić się do farmaceuty bądź lekarza o pomoc. Jedno jest pewne, wybierajmy witaminy naturalnego pochodzenia. Jeśli niedobory muszą być uzupełnione z pomocą suplementów, sprawdzajmy ich skład, pochodzenie, producenta i sprzedawcę. Prawda oczywista – za swoje zdrowie i samopoczucie odpowiadasz głównie Ty sam. Zdrowy tryb życia - o to należy zadbać.