Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak dbać o zatoki? Porady i wskazówki

2024-04-09
Jak dbać o zatoki? Porady i wskazówki

Dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem zatok przynosowych dotyczą wielu osób i prawdopodobnie większość z nas miała z nimi do czynienia. Pojawiają się najczęściej w okresie jesienno-zimowym i wiosną i skutecznie “uprzykrzają życie”. Uczucie niedrożności nosa, ucisk i bóle w okolicach czoła, nosa i szczęki nasilające się przy pochylaniu głowy, zaburzenie, a nawet utrata węchu, osłabienie, gorączka to objawy świadczące o tym, że nasze zatoki nie działają prawidłowo.

Jaką funkcję pełnią zatoki?

Człowiek posiada 4 pary zatok przynosowych. Rozwijają się one przez wiele lat życia, w pełni wykształcają około 20 roku życia. Mają postać pustych przestrzeni wyściełanych błoną śluzową z rzęskami, połączonych między sobą niewielkimi otworami. Jako pierwsze w pełni wykształcają się zatoki sitowe zlokalizowane między oczodołami, jako ostatnie - zatoki czołowe znajdujące się nad brwiami. Do największych należą zatoki szczękowe położone nad szczęką, najgłębiej schowane są zatoki klinowe. We wnętrzu zatok produkowana jest wydzielina , która transportowana jest do jamy nosowej. Za wentylację zatok odpowiada wdychane powietrze. Zadaniem zatok jest oczyszczanie, nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza co zabezpiecza górne drogi oddechowe przed podrażnieniami oraz wyrównywanie różnicy ciśnień powstających podczas oddychania. Zatoki zabezpieczają delikatne struktury mózgu przed urazami. 

Jak dbać o zatoki?

Z czego wynikają problemy z zatokami?

Do zakłóceń w funkcjonowaniu zatok przynosowych dochodzi w momencie, kiedy zostaje zaburzony transport rzęskowo-śluzowy skutkiem czego pojawia się obrzęk błony śluzowej zatok, nadmierna produkcja i zaleganie wydzieliny, która blokuje drożność zatok co stanowi doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów i sprzyja stanom zapalnym zatok. Do rozwoju zapalenie zatok przyczyniają się wirusy, bakterie, rzadziej grzyby, stany zapalne przyzębia, alergie, kontakt z substancjami podrażniającymi błony śluzowe. Skrzywienie przegrody nosowa i zbyt wąskie otwory między zatokami również mogą powodować zapalenie zatok.

Jak wyleczyć zapalenie zatok?

Unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi takimi jak np. dym papierosowy, unikanie alergenów, dbanie o higienę jamy ustnej i stan uzębienia, ochrona zatok przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych (przewianie, przegrzanie, przemarznięcie) i ogólna troska o zdrowie organizmu - zdrowy tryb życia, to najlepszy sposób, aby uniknąć problemów z zatokami. A co na zatoki, kiedy dojdzie do zapalenia? Odpowiednie rozpoznanie przyczyn i właściwe działanie to podstawa. Zapalenie o łagodnym przebiegu zwykle nie wymaga specjalistycznego leczenia. Ulgę może przynieść stosowanie naturalnych preparatów obkurczających śluzówkę i działających przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwbólowo, płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej, inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Dobrym wsparciem zdrowia zatok mogą okazać się suplementy na zatoki - Swanson Sinus Helper, preparatem w kapsułkach, który w swoim składzie zawiera wyciągi z ziół (jeżówka purpurowa, lukrecja, mirra, gorzknik kanadyjski, woskownica amerykańska, palma sabałowa). Każdy z wymienionych składników korzystnie wpływa na poprawę funkcjonowania zatok i dróg oddechowych. Warto sięgnąć również po suplementy wspierające odporność organizmu. Ważne, aby nie wdrażać suplementacji na własną rękę, ale stosować ją po konsultacji ze specjalistą.

Dysfunkcji i zapalenia zatok nie należy bagatelizować. Przewlekłe, nawracające i nieleczone mogą doprowadzić do powikłań i poważnych chorób takich jak ropień oczodołu czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel