Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12?
Dzisiaj, kiedy na wiele problemów zdrowotnych znajdziemy rozwiązanie, aż trudno uwierzyć, że jeszcze dwa wieki temu ludzie cierpieli i umierali z powodu niedokrwistości, której przyczyn medycy nie byli w stanie ustalić. Dopiero dziesiątki lat badań i w zasadzie aż trzy Nagrody Nobla pozwoliły na ustalenie "winowajcy". Odkrycie, wyizolowanie i opisanie znaczenia dla ludzkiego organizmu witaminy B12 okazało się przełomem w zwalczaniu wielu chorób, w tym wspomnianej niedokrwistości.
Czym jest witamina B12?
Witamina B12 to kilka chemicznych związków organicznych o podobnej funkcji i budowie, których cechą charakterystyczna jest atom kobaltu w centrum. Są to: hydroksykobalamina, cyjanokobalamina, metylokobalamina, deoksyadenozylokobalamina Witamina B12 uznawana jest za “witaminę brudu” ponieważ za jej produkcję odpowiadają głównie bakterie żyjące w układzie pokarmowym zwierząt. W organizmie człowieka powstaje w symbiozie z florą bakteryjną jelita grubego. Zapotrzebowanie dzienne na witaminę B12 wynosi około 2,4 mikrograma na dobę. To wprawdzie niewiele, ale dostarczanie jej odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Dlaczego witamina B12 jest taka ważna?
Witamina B12 bierze udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych i krwinek czerwonych. Odpowiada za szereg reakcji metabolicznych białek, tłuszczów, węglowodanów. Jest składnikiem budulcowym osłonek mielinowych włókien nerwowych. Bierze udział w syntezie takich neuroprzekaźników jak dopamina i serotonina. Odpowiada za uzyskanie aktywnej formy kwasu foliowego, który jest niezwykle istotny dla kobiet planujących ciążę i ciężarnych.
Naturalne źródła witaminy B12
Źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego. W diecie, która uwzględnia spożywanie takich produktów, niedobory zdarzają się bardzo rzadko i związane są z czynnikami zaburzającymi wchłanianie owej witaminy. Najlepszym źródłem witaminy B12 jest wątróbka (wołowa zawiera aż 65 mikrogramów B12 w 100 gramach produktu, drobiowa – 21). Dobrym jej źródłem jest mięso i podroby (wołowe, wieprzowe, drobiowe), nabiał, jaja, ryby. Niewielkie ilości B12 znajdziemy w pieczarkach i boczniakach. Często zapotrzebowanie organizmu na witaminę B12 jest wyższe niż ilość jaką jesteśmy w stanie wraz z pożywieniem dostarczyć (problem dotyczy przede wszystkim wegan i wegetarian) i wówczas należy wzbogacić dietę o produkty wzbogacane witaminą B12 lub po konsultacji lekarskiej i badaniach określających poziom witaminy we krwi, rozpocząć suplementację. Przy niskim poziomie B12 specjalista może zalecić podanie witaminy w formie domięśniowych zastrzyków.
Skąd się bierze niedobór witaminy B12?
Za niedoborem witaminy B12 może stać dieta uboga w produkty odzwierzęce, zaburzenia wchłaniania witaminy z pożywienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, niedokrwistość złośliwa, zespół nieprawidłowego wchłaniania pooperacyjnego.
Jakie objawy daje niedobór tej witaminy?
Niedobór witaminy B12 daje szerokie spektrum objawów. Ze strony układu krwionośnego – anemia, czyli niedokrwistość megaloblastyczna. Ze strony układu pokarmowego – brak apetytu, nudności, spadek wagi, zaczerwienienie i obrzmienie języka. Układ nerwowy – zawroty głowy, niedowłady i drętwienia kończyn, zaburzenia pracy zmysłów, problemy z potencją, a także wahania nastroju, zaburzenia poznawcze, depresja. Skóra - bladożółty odcień skóry, bielactwo nabyte.
Jak uzupełnić niedobór witaminy B12?
Dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego i odpowiednia suplementacja pod okiem specjalisty są w stanie zapobiec niedoborom B12.
Pamiętaj! Dobra kondycja układu krwionośnego, nerwowego i pokarmowego w dużej mierze zależy od prawidłowego poziomu witaminy B12 w organizmie.
Sprawdź też nasz wpis, czy można przedawkować witaminę C?