Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł

Jakie suplementy przy niedoczynności tarczycy?

2024-05-14
Jakie suplementy przy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to najczęstsze zaburzenie czynności tarczycy. Występuje u około 5% kobiet i 1% mężczyzn. Zanim jednak przejdziemy do omawiania tematu, czyli “co suplementować przy niedoczynności tarczycy”, warto odpowiedzieć sobie na pytanie:

Czym jest tarczyca i jaką rolę pełni w organizmie?

Tarczyca to niewielki, nieparzysty narząd zaliczany do gruczołów wydzielania wewnętrznego położony w dolnym, przednim odcinku szyi. Wyglądem przypomina motyla. Pomimo swej niepozornej wielkości tarczyca odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Jej zadaniem jest wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trójjodotyroniny - T3 oraz tyroksyny - T4, które regulują wiele procesów zachodzących w ciele. Podstawową funkcją tyroksyny jest uwalnianie energii we wszystkich tkankach organizmu, poza tym odpowiada za pobudzanie rozpadu tłuszczów, absorpcję glukozy z przewodu pokarmowego, funkcjonowanie gruczołów płciowych i płodność. 

Trijodotyronina z kolei bierze udział w metabolizmie tłuszczów, węglowodanów, w przemianach energetycznych. Jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układów: pokarmowego, krążenia i rozrodczego, wspiera pracę nerek. Czynności tarczycy kontroluje przysadka mózgowa, która uwalnia hormon tyreotropowy - TSH, który odpowiada za pobudzenie tarczycy do produkcji T3 i T4.

jakie suplementy przy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy - przyczyny i objawy

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Mogą ją powodować: przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto), stany po leczeniu jodem i po operacyjnym usunięcie tarczycy. Może mieć charakter polekowy oraz występować w przebiegu chorób przysadki mózgowej. Niedoczynność tarczycy powoduje objawy, które można przypisać innym schorzeniom. Są to: przewlekłe zmęczenie, senność, uczucie zimna, znaczny przyrost masy ciała, zaburzenia pamięci, depresja, suchość skóry, zaburzenia czynności serca, zaburzenia miesiączkowania i niepłodność, stąd często późne rozpoznanie choroby. Niedoczynności tarczycy nie należy bagatelizować. Zaburzenie wymaga leczenia farmakologicznego pod kierunkiem specjalisty - endokrynologa. Nieleczona niedoczynność może doprowadzić do śmierci.

Czy suplementy diety pomagają przy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy wymaga leczenia to punkt bezsporny. Jednak odpowiednie suplementy diety mogą wspomagać leczenie. Należy pamiętać, że suplementy nie leczą. Ich zadaniem jest uzupełnienie niedoborów witamin, minerałów i innych składników odżywczych w codziennej diecie. W przypadku niedoczynności tarczycy potrzeba suplementacji może dotyczyć jodu, selenu, cynku, żelaza, witamin z grupy B i witaminy D. Pamiętajmy! O wdrożeniu suplementacji zawsze powinien decydować lekarz. Niepotrzebna i źle dobrana może stanowić zagrożenie dla organizmu.

Jakie suplementy na niedoczynność tarczycy?

Selen to również pierwiastek zaliczany do mikroelementów bardzo ważnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest niezbędny do prawidłowej syntezy, aktywacji i metabolizmu hormonów tarczycy. Stymuluje układ odpornościowy, chroni przed działaniem wolnych rodników. W pożywieniu źródłem selenu są orzechy brazylijskie, pestki słonecznika, kasza gryczana. Kolejnym z mikropierwiastków odpowiadającym za zdrowie tarczycy jest cynk. Wspomaga on konwersję hormonów T3 i T4 , bierze udział w regulacji TSH. Cynk znajduje się w składzie grzybów, roślin strączkowych, kakao, pestkach dyni. Żelazo - wpływa na proces jodowania tyrozyny. Przy niedoczynności tarczycy bardzo ważne jest zadbanie o odpowiedni poziom w organizmie witamin z grupy B, szczególnie B6, która bierze udział w przetwarzaniu jodu w hormonach tarczycy i B12, której niedobór może być przyczyną wystąpienia niedoczynności tarczycy, witaminy C odpowiadającej za wchłanianie żelaza i witaminy D, która pomaga zapobiegać rozwojowi chorób autoimmunologicznych.

Warto pamiętać o tym, że kluczem dla zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia jest zdrowy styl życia, a witaminy, minerały i składniki odżywcze są najlepiej przyswajalne przez organizm jako źródło z pożywienia. Suplementacja również ta dla zdrowia tarczycy powinna być podyktowana autentyczną potrzebą, zlecana i przeprowadzana pod kierunkiem lekarza.

pixelpixel