Jakie suplementy brać przy nadczynności tarczycy?
Nadczynność tarczycy - hipertyreoza to jedna z najczęstszych chorób endokrynologicznych charakteryzująca się nadmierną produkcją hormonów tarczycowych. W Polsce zmagać się z nią może 1-2% dorosłych, w większości kobiet w wieku 20-40 lat. Nadczynność tarczycy wymaga specjalistycznego leczenia, a jego skutecznemu działaniu sprzyja zdrowy tryb życia, w którym istotną rolę odgrywa dieta bogata w składniki odżywcze sprzyjające zdrowiu tarczycy. Należą do nich witaminy takie jak: witaminy z grupy B (w szczególności B6 i B12), C, E,D i minerały: jod, selen, żelazo i cynk. W przypadku, gdy niemożliwe jest pokrycie dziennego zapotrzebowania organizmu na te substancje może dojść do niedoborów tych pierwiastków, a w konsekwencji zaburzeń pracy tarczycy. Aby uzupełnić niedobory, lekarz może zalecić suplementację.
Dlaczego zdrowie tarczycy jest takie ważne?
Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego zlokalizowany w dolnym, przednim odcinku szyi, odpowiedzialny za wytwarzanie i uwalnianie hormonów: trójjodotyroniny - T3 i tyroksyny - T4, które są odpowiedzialne za regulację wielu procesów zachodzących w ludzkim ciele (uwalnianie energii we wszystkich tkankach organizmu, metabolizm tłuszczów, absorpcja glukozy z przewodu pokarmowego, prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego, krążenia, pokarmowego, praca nerek) a co się z tym wiąże, za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Kontrolę nad pracą tarczycy sprawuje przysadka mózgowa, która uwalniając hormon tyreotropowy TSH pobudza tarczycę do wytwarzania hormonów T3 i T4.
Nadczynność tarczycy - co wiadomo o schorzeniu?
Nadczynność tarczycy to stan chorobowy związany z nadmierną produkcją hormonów tarczycowych. Najczęściej pojawia się w przypadku choroby autoimmunologicznej Gravesa-Basedowa i choroby Plummera, ale może być związana z guzem przysadki mózgowej czy spożywaniem nadmiernej ilości jodu. Przy nadczynności tarczycy pojawić się może wzmożona potliwość, wytrzeszcz oczu, spadek tolerancji na gorąco, nadpobudliwość, bezsenność, wole tarczycowe, kołatanie serca, utrata wagi, zaburzenia miesiączkowania, wole tarczycowe. Pamiętaj! Każdy niepokojący objaw ze strony organizmu wymaga konsultacji lekarskiej. W przypadku podejrzenia choroby tarczycy lekarz skieruje Cię na odpowiednie badania, a następnie wyznaczy kierunek leczenia.
Co suplementować przy nadczynności tarczycy?
Najlepiej przyswajalnym źródłem witamin i minerałów jest pożywienie. Zdrowa, zbilansowana dieta powinna pokrywać dzienne zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Suplementy na nadczynność tarczycy służą uzupełnieniu niedoborów składników odżywczych pomocnych w funkcjonowaniu tarczycy tylko wówczas, gdy w naturalny sposób nie jesteśmy w stanie zapewnić organizmowi odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Zdrowiu tarczycy służy jod, którego źródłem są ryby morskie i algi, selen - znajdziemy go w orzechach brazylijskich, nasionach słonecznika i kaszy gryczanej, cynk- dostarczą go kakao, rośliny strączkowe, pestki dyni, żelazo - mięso, kakao, żółtka jaj. Funkcjonowanie tarczycy wspierają: witamina B1 - nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe, wieprzowina, witamina B6 - mięso drobiowe, ryby, żółtka jaj, banany, rośliny strączkowe, nasiona, B12 - wątroba i nerki zwierzęce, nabiał, ryby, sery pleśniowe, witamina C - owoce jagodowe, cytrusy, papryka, pomidory, witamina E - dobre oleje, orzechy, brokuły, brukselka, witamina D - ekspozycja skóry na słońce.
O wdrożeniu suplementacji powinien decydować lekarz, który dobierze suplementy indywidualnie do potrzeb Twojego organizmu.
Nadczynność tarczycy wymaga leczenia farmakologicznego. Suplementy diety mogą służyć tylko jego wsparciu.
Warto tu jednak podkreślić, że zdrowy styl życia oparty na zbilansowanej diecie, regularnej aktywności ruchowej, unikaniu stresu, zapewnieniu odpowiedniej ilości snu i odpoczynku to najlepsze co możemy sobie podarować dla dobrego samopoczucia i zdrowia.