Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł

Witamina D dla dzieci - jaka najlepsza?

2024-09-24
Witamina D dla dzieci - jaka najlepsza?

Witaminy to grupa organicznych związków chemicznych o różnorodnej budowie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dzieli się je na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - A, D, E, K oraz rozpuszczalne w wodzie - C i witaminy z grupy B. Każda z nich jest ważna i ma do spełnienia określone zadanie w organizmie. Ostatnimi czasy uwagę naukowców skupia witamina D a właściwie grupa steroidowych organicznych związków chemicznych rozpuszczalnych w tłuszczach ogólnie określanych witaminą D. Chociaż od odkrycia witaminy D minęło już 100 lat, to nadal stanowi ona przedmiot badań naukowych, które co i rusz dostarczają nowych dowodów potwierdzających jej znaczenie dla zdrowia organizmu. Okazuje się, że witamina D kojarzona głównie z zapobieganiem krzywicy i osteomalacji wykazuje o wiele szersze, wielopoziomowe działanie, a jej właściwy poziom jest niezwykle istotny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju najmłodszych. Witamina D jest syntetyzowana głównie w skórze pod wpływem promieniowania UV a tylko w znikomej ilości jej źródłem jest pożywienie. Zadbać o jej prawidłowy poziom w organizmie nie jest łatwo szczególnie u niemowląt, których jadłospis ogranicza się do mleka matki lub mleka modyfikowanego a ekspozycja na słońce nie jest wskazana dla delikatnej skóry (stąd zalecana suplementacja od pierwszych chwil życia). Równie trudno zadbać o odpowiednią podaż witaminy D u starszych dzieci, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, w którym w naszej szerokości geograficznej ilości dni ze słońcem jest mocno ograniczona. Syntezie witaminy D nie sprzyja także stosowanie kremów z filtrem i nadmierna masa ciała. Warto pamiętać o tym, że aby skóra mogła wytworzyć odpowiednią do potrzeb ilość witaminy D, zaleca się codzienną, 15- minutową ekspozycję na słońce co najmniej 20% odkrytego ciała.

Jaką rolę pełni witamina D w organizmie?

Witamina D wspiera wchłanianie wapnia i fosforu a co się z tym wiąże, jest współodpowiedzialna za zdrowie kości i zębów. Aktywizuje metabolizm w tkance mięśniowej. Wykazuje działanie immunosupresyjne, neuro- i kardioprotekcyjne. Wspiera czynności wydzielnicze trzustki. Może działać przeciwnowotworowo.

Objawy niedoboru witaminy D u dzieci

  • rozmiękanie potylicy, wydatne guzy czołowe, opóźnione zarastanie ciemiączka
  • opóźnione wyrzynanie zębów mlecznych, defekty w budowie szkliwa, nasilona próchnica
  • skrzywienie kręgosłupa i deformacje klatki piersiowej 
  • deformacje kości długich (szpotawość, koślawość)
  • bóle kostne, podatność na złamania kości
  • opóźniony rozwój ruchowy
  • słaby przyrost masy ciała
  • nawracające infekcje
  • przewlekłe zmęczenie

Jaka witamina D dla dzieci?

W przypadku dzieci najlepszym sposobem na dostarczenie właściwej dawki witaminy D jest synteza skórna, czyli ekspozycja ciała na słońce. Przebywanie na świeżym powietrzu w dni słoneczne plus włączenie do jadłospisu tłustych ryb morskich, żółtek jaj i zdrowych tłuszczów pomaga zadbać o właściwą podaż witaminy D u dzieci i dorosłych. Według norm opracowanych przez Instytut Żywienia i Żywności wcześniaki potrzebują 400-800 jm/dzień witaminy D, niemowlęta 0-6 miesięcy - 400 jm/d, 6-12 miesięcy - 600 jm/d, 1- 3 rok życia - 600-1000 jm/d, 4- 10 lat - 1000 jm/d, nastolatki - 1000-2000 jm/d. Szacuje się, że w naszej szerokości geograficznej niedobór witaminy D może występować u około 17% dzieci w wieku 2-3 lat, 35% dzieci w wieku 3-4 lat i nawet 75-87% dzieci starszych i młodzieży. Wdrożenie suplementacji w wielu przypadkach jest koniecznością (o ile niedobór potwierdzony jest badaniami a suplementacja zalecona przez lekarza). W sprzedaży dostępne są różnorodne formy witaminy D do suplementacji dla dzieci: kapsułki twist-off, krople, saszetki, pastylki do ssania, żelki (w postaci cholekarcyferolu - jest to witamina D3 pochodzenia zwierzęcego i D2 - ergokalcyferolu pochodzenia roślinnego).

Wybieraj preparaty z potwierdzonym składem od wiarygodnych producentów, w formie, która sprzyja wchłanianiu i odpowiada preferencjom dziecka.

pixelpixel