Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł

Czy można przedawkować witaminę C?

2021-04-01
Czy można przedawkować witaminę C?

Niestety, podobnie jak wszystko inne w nadmiarze, również witamina C stosowana w zbyt dużych dawkach bywa szkodliwa.

Co powinniśmy wiedzieć o witaminie C?

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to jeden z lepiej poznanych związków organicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niemal każdy z nas miał z nią do czynienia, gdyż przez lata uznawana była za środek skuteczny przy przeziębieniach. Najnowsze badania naukowe wykazały jednak, że witamina C owszem działa, ale profilaktycznie stosowana jako substancja wspomagająca układ immunologiczny. Niewiele osób wie jednak, że kwas askorbinowy oprócz wspomagania odporności posiada wiele innych cennych dla zdrowia właściwości. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem zapobiegającym starzeniu się komórek, bierze udział w syntezie kolagenu, wspomaga wchłanianie żelaza, uczestniczy w metabolizmie tłuszczów, cholesterolu i biosyntezie hormonów kory nadnercza.

Najczęstsze objawy niedoboru witaminy C:

  • osłabienie,
  • rozpulchnione, krwawiące dziąsła,
  • skłonność do siniaków,
  • bóle mięśni i stawów,
  • brak apetytu.

Jaka dawka witaminy C jest bezpieczna?

Organizm ludzki nie jest w stanie produkować witaminy C, dlatego musi być ona dostarczana w codziennej diecie z pożywieniem, a jej bogatym źródłem są: owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, papryka, brokuły i brukselka. Niestety witamina C jest bardzo wrażliwa na działanie wysokich temperatur oraz powietrza. Pod wpływem działania tych czynników ulega rozpadowi, stąd też często wynika jej niedobór w organizmie i zalecenia suplementacji. Według zaleceń Instytutu Żywienia i Żywności dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy u dzieci wynosi 40-50mg, u kobiet – 75mg, a u mężczyzn 90 mg. Wzrasta dla osób wykonujących ciężkie prace fizyczne, sportowców, nałogowych palaczy, żyjących w ciągłym stresie, przy braku łaknienia, nadciśnieniu tętniczym. Chociaż powszechnie uważa się, że witaminy C nie jest szkodliwa, to nie jest to do końca prawdą. Nadmiar szkodzi!

Czy można przedawkować witaminę C

Czy można przedawkować witaminę C?

Niestety w społeczeństwie istnieje przeświadczenie, że suplementy, które można kupić bez recepty w aptece, można przyjmować bezkarnie, co nie jest prawdą. Nadmiar może zaszkodzić - nawet w przypadku kwasu askorbinowego, który jako witamina rozpuszczalna w wodzie zostaje wydalana z organizmu wraz z moczem w ciągu kilku godzin, a jej nadmiar nie wykazuje działania toksycznego dla organizmu. Mimo tego przy długotrwałym stosowaniu wysokich dawek (powyżej 1000mg na dobę) mogą wystąpić działania niepożądane ze strony organizmu. Objawy nadmiaru witaminy C to zgaga, nudności, biegunka. O wiele poważniejsze skutki nadmiar witaminy C wywołuje u osób z upośledzoną czynnością nerek, gdzie może przyczyniać się do wystąpienia kamicy nerkowej. Im wyższa dawka suplementu, tym częściej dochodzi do krystalizacji moczanów oraz szczawianów co sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Szczególnie podatni na to schorzenie są mężczyźni (wdł. badań szwedzkiego Karolinska Institut). Nadmiar kwasu askorbinowego bywa niebezpieczny dla osób z zaburzeniami metabolizmu żelaza. Warto także podkreślić, że mimo iż przedawkowanie samej witaminy C nie jest toksyczne dla ludzkiego organizmu, to w interakcji z lekami takimi jak paracetamol, furosemid, propranold czy delteparyna może wywołać działania niepożądane.

Suplementować czy nie?

Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić organizmowi składników pokarmowych bogatych w kwas askorbinowy (witamina C), warto rozważyć suplementację, ale zawsze po konsultacji ze specjalistą. I pamiętajmy, jak mówi ludowe przysłowie - "co za dużo, to niezdrowo".

pixelpixel